Jak zrobić kolczyki z koralików w różnych kształtach?
Prezentując pracę wykonaną na podstawie tego tutorialu, pamiętaj o podaniu autora i tytułu oraz oznaczeniu zdjęć #tutorialroyalstone
Przyszedł czas na drugi z tutoriali przygotowanych w ramach akcji Polecam RoyaLOVE. Dziś Barbara Lepak prowadząca bloga Kororowe Koraliki przygotowała dla Was tutorial na lekkie, bardzo wiosenne i kolorowe kolczyki wykonane ściegiem circular brick czyli tzw. murkiem. Kolczyki nie są trudne do zrobienia, a ich wielką zaletą jest możliwość wykorzystania koralików w rożnych kształtach i rozmiarach, a co za tym idzie stworzenia za każdym razem nieco innej wersji tego samego wzoru.
Materiały potrzebne do wykonania kolczyków z koralików:
- 2 koraliki typu moneta 10mm
- koraliki fire polish 3mm – FP3
- koraliki Toho 11/0 – TH11
- koraliki Toho 8/0 – TH8
- koraliki fire polish 4mm – FP4
- koraliki Toho 15/0 – TH15
- 2 fasetowane oponki 6x4mm (lub dowolne inne koraliki)
- bigle lub sztyfty do kolczyków
- nici do beadindu lub cienka nić monofilowa – żyłka
- igła rozmiar 10
- ostre nożyczki
Opcjonalnie:
- mata do rękodzieła
- tacki na koraliki
Oznaczenia koralików na grafikach:
Sposób wykonania wachlarzowych kolczyków z koralików:
1. Nawlekamy na igłę ok 120cm nitki. Przechodzimy igłą przez monetę i znowu wbijamy się od dołu, tak żeby nitka oparła się o bok koralika. Przechodzimy przez niego jeszcze raz. Z drugiej strony pozostawiamy wolny ogonek ok. 10 cm długości.
2. Następnie ponownie przechodzimy przez koralik, ale tym razem przesuwamy nitkę tak, żeby znalazła się po przeciwnej stronie koralika. Powtarzamy krok. W ten sposób zrobiliśmy naszą podstawę do przyszywania koralików.
3. W ściegu brick stitch każdy rządek zaczynamy od dwóch koralików. Tak więc nawlekamy na nitkę dwa koraliki FP3, wbijamy igłę pod nitki po prawej stronie i przechodzimy przez drugi z dodanych koralików FP3.
4. Żeby koraliki ładnie się ułożyły przechodzimy przez oba jeszcze raz. Nasza nitka powinna wychodzić znowu z drugiego koralika FP3.
5. Nawlekamy kolejny koralik FP3, wbijamy się pod nitki i wracamy przez ten sam koralik. Kontynuujemy ten krok aż obszyjemy całą monetę. Kiedy braknie nam nitki po jednej stronie monety wbijamy się po prostu po drugiej stronie.
6. Po przyszyciu ostatniego koralika FP3 kończymy rządek przechodząc igłą przez pierwszy dodany w tym rzędzie FP3 i wychodzimy przez ten, który dopiero co przyszyliśmy. Powtarzamy krok i delikatnie zaciągamy nitkę.
7. Zmieniamy koraliki na Toho 11/0. Nici między koralikami fire polish utworzyły tzw. mostki i teraz to pod nimi będziemy wbijać naszą igłę.
Powtarzamy krok 3, nawlekając dwa koraliki TH11, przechodzimy pod nitką łączącą dwa pierwsze koraliki FP3 i wbijamy się w drugi koralik TH11.
Przechodzimy jeszcze raz przez oba koraliki.
8. Powtarzamy krok 5, dodając po jednym koraliku TH11 oplatając całość i krok 6 kończący rządek.
Zależnie od koralików na jednym mostku może się ich zmieścić różna liczba, grafika pokazuje tylko przykładowo jak będą się układać nitki. Jeśli jest wolne miejsce doszywamy koralik, jeśli nie to „przeskakujemy” na następny mostek. Patrząc z boku koraliki powinny iść w linii prostej, jeśli zaczną się „falować” to znaczy, że jest ich za dużo.
9. W tym momencie możemy schować ogonek zawiązując supełek i przeciągając go przez kilka koralików.
10. Czas na Toho 8/0. Tak jak dotychczas nawlekamy dwa koraliki, ale tym razem przechodzimy igłą pod drugim mostkiem i wbijamy się w drugi z dodanych koralików, po czym przechodzimy przez oba jeszcze raz.
11. Powtarzamy krok 3, ale zamiast całości obszywamy mniej więcej połowę naszej robótki. Po skończeniu nasza nitka powinna wychodzić z ostatniego przyszytego TH8.
12. Teraz nawlekamy po jednym koraliku FP4 i TH15 i pomijając ten drugi, wracamy przez FP4 oraz TH8 z którego wychodzi nasza nitka, następnie wbijamy igłę w poprzednie TH8 w rzędzie. Powtarzamy krok, aż ozdobimy wszystkie koraliki Toho 8/0.
13. Po przyszyciu ostatniego FP4 musimy wrócić na środek nieozdobionych Toho 11/0, tak żeby nitka wychodziła z jednego z oznaczonych koralików (dla lepszej wizualizacji obróciłam grafikę).
14. Teraz nawlekamy TH15, oponkę, 6x TH15 (w tym momencie można też dodać bigiel lub sztyft), po czym pomijając 5 ostatnich TH15 wracamy przez szósty koralik i oponkę, nawlekamy kolejne TH15 i wbijamy igłę w drugie z oznaczonych Toho 11/0. Przechodzimy jeszcze raz lub dwa przez wszystkie koraliki.
15. Pozostało nam zawiązać supełek, schować nitkę przeciągając ją przez kilka koralików i zamocować bigiel jeśli nie zrobiliście tego w poprzednim kroku i gotowe!
W razie pytań piszcie i podzielcie się linkiem jeśli zrobiłyście swoją parę – jestem ciekawa Waszych wersji 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Barbara Lepak
http://kororowekoraliki.blogspot.com/
dzięki za fajny tutorial 🙂
to moja wersja :
https://www.facebook.com/katarzynka.handmade/photos/pcb.1345472922278314/1345467778945495/?type=3&theater