Jak zrobić kolczyki z onyksem?
Onyks jest kamieniem cenionym już w starożytności. Uważano go zawsze za kamień szczególnie szczęśliwy i do dnia dzisiejszego ma swoich zapalonych zwolenników. W ofercie www.royal-stone.pl mamy ich całkiem spory wybór. Poprosiliśmy więc panią Weronikę Kaczor znaną jako Weraph o stworzenie biżuterii z tym minerałem. Weronika, która beadingiem zajmuje się wiele lat, wykonała parę pięknych, nieco tajemniczych i niezwykle eleganckich kolczyków. Zapraszamy na tutorial jej autorstwa.
Wakacyjnym wyzwaniem stały się trójkątne pastylki z onyksu, które z miejsca skradły moje serce i dzięki Royal-Stone mogłam zrealizować pomysł na kolczyki z nimi. Jeśli i Ty chcesz podjąć onyksowe wyzwanie, przedstawiam wzór, krok po kroku, jak wykonać eleganckie kolczyki z tajemniczym blaskiem.
Potrzebne materiały:
– Koraliki Toho Round 15/0 (tu nickel) – TR15/0
– Koraliki Toho Round 11/0 (tu nickel) – TR11/0
– Koraliki Toho Treasure lub Miyuki Delica (tu nickel) – MD11/0
– 2 fasetowane trójkątne onyksy lub trójkątne kryształy szklane 18mm
– 2 fasetowane krople
– igłado beadingu (najlepiej dwie) w rozmiarze 12/0
– żyłka lub nici do beadingu do beadingu
– bigledo kolczyków do wykończenia
– 2 szpilki jubilerskie w kolorze srebrnym 40mm
– 2 przekładki metalowe (tu o średnicy 5mm)
– 2 nakładki – czapeczki metalowe
– 2 szklane kryształki Fire Polish 3mm
Na wykonanie pary kolczyków potrzebny będzie również wolny czas, ok. 2 godziny, czas uzależniony jest od stopnia zaawansowania.
Najlepsze efekty uzyskamy stosując koraliki metaliczne lub opaque.
Na schemacie koraliki oznaczone są w następujący sposób:
Cześć I – oplecenie trójkąta
Trójkąt opleciemy stosując ścieg peyote.
1. Nabieramy dokładnie 48 koralików TR15/0. Przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy koralik, zamykając tym samym koraliki w kółeczko. Staramy się pozostawić ok. 10-15cm nici, tak by później swobodnie doszyć jeszcze jeden rząd koralików.
2. Dodajemy stosując ścieg peyote koraliki MD 11/0, pojedynczo dookoła kółeczka, w sumie dodamy 24 koraliki. Na końcu rzędu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym rzędzie (pierwszy koralik 11/0).
3. Dodajemy następnie pojedynczo pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu siedem razy koralik TR15/0 i następnie jeden koralik TR11/0, kolejno znów siedem razy koralik TR15/0 i następnie jeden koralik TR11/0 i jeszcze raz tak samo (7×15/0, 1×11/0). Na końcu rzędu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym rzędzie.
4. Dodajemy koraliki MD11/0 pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu. Na końcu rzędu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym rzędzie.
5. Dodajemy koraliki TR15/0 pomiędzy koraliki poprzedniego rzędu. Na końcu rzędu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym rzędzie.
6. Ponownie dodajemy koraliki TR15/0 pomiędzy koraliki poprzedniego rzędu. Na końcu rzędu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany koralik w tym rzędzie.
7. Dodajemy koraliki TR15/0 pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, ale na wysokości koralika TR11/0 z rzędu 3 pomijamy dodanie koralika. Można przejść do rzędu wcześniejszego (jak na grafice), wtedy nitka nie będzie widoczna. W sumie trzy razy pomijamy dodanie koralika TR15/0. Na tym etapie można zakończyć oplatanie jednej strony.
8. Wkładamy trójkątny onyks, wierzchołkami układamy w miejsca TR11/0, wracamy do początku pracy. Nawlekamy igłę na koniec nici pozostawionej w rzędzie 1. Dodajemy koraliki analogicznie jak w rzędzie 7, czyli koraliki TR15/0 z pominięciem miejsca na wysokości koralika TR11/0 z rzędu 3.
9. Jeśli uznasz, że oplot trzyma się niestabilnie, można dodać jeszcze jeden rząd koralików TR15/0 po każdej ze stron lub wykorzystać dziurkę w pastylce onyksu do ustabilizowania oplotu.
10. Na jednym z wierzchołków, wychodząc z koralika TR11/0 nabieramy TR11/0, TR15/0, TR15/0, TR11/0 i ponownie przechodzimy przez TR11/0 z wierzchołka. Koraliki utworzą kółeczko potrzebne do zaczepienia kropli lub bigla. Warto przejść przez koraliki z kołeczka ponownie.
Opleciony onyks daje nam wiele możliwości – może stanowić element kolczyka, naszyjnika, bransoletki.
Część II – wykonanie elementu dekoracyjnego
Stosując ścieg tubular herringbone na 4 koraliki w rzędzie, wykonamy element dekoracyjny.
1. Nabieramy 2 koraliki TR15/0. Przechodzimy ponownie, od spodu, przez pierwszy z nich, tak by koraliki ułożyły się się obok siebie, równolegle dziurkami.
2. Nabieramy 1 koralik TR11/0. Przechodzimy od spodu przez koralik z którego wychodzimy, tak by koralik ułożył się obok koralika TR15/0.
3. Nabieramy 1 koralik TR11/0. Przechodzimy od spodu przez koralik z którego wychodzimy, tak by koralik ułożył się obok koralika TR11/0. Koraliki w tym rzędzie mogą nieco tańczyć, ale nie należy się tym przejmować.
4. Łączymy ostatni dodany koralik TR11/0 z pierwszym TR15/0. Staramy się tak połączyć by wolny koniec nici był po spodniej stronie, a nić z igłą do drugiej.
5. Wychodzimy z TR15/0, nabieramy TR15/0 i TR11/0 i przechodzimy od góry w najbliższy koralik TR11/0.
6. Przechodzimy, od spodu, przez sąsiedni koralik TR11/0. Nabieramy TR11/0 i TR15/0. Przechodzimy przez najbliższy koralik TR15/0, od góry.
7. Aby przejść do następnego rzędu, należy przejść w górę przez sąsiednie dwa koraliki TR15/0, ten z poprzedniego rzędu oraz ten nowy (pierwszy dodany w tym rzędzie).
8. Ponawiamy punkty 5 do 7, aż do momentu w którym uzyskamy 11 rzędów koralików (łatwo to policzyć po dodanych TR11/0). Wyplatany element powinien lekko się wygiąć w łuk.
9. W odróżnieniu od rzędów poprzednich, teraz dodajemy dwa rzędy tylko koralików TR11/0.
10. Wracamy do dodawania koralików TR15/0 i TR11/0 jak w punktach 5 do 7, do uzyskania kolejnych 11 rzędów koralików.
11. Po wykonaniu łuku, wracamy przez koraliki (najlepiej przejść TR11/0) do fragmentu gdzie dodaliśmy tylko TR11/0. Na łuku nadbudujemy miejsce do wyplecenia kolejnego fragmentu elementu dekoracyjnego. Wychodzimy z jednego z wewnętrznych TR11/0, nabieramy TR11/0 i TR15/0. Przechodzimy przez pierwszy TR15/0 oraz sąsiadujący TR11/0.
12. Analogicznie postępujemy po drugiej stronie łuku (niewidocznej na grafice), zawracamy w TR11/0 po drugiej stronie łuku, przechodzimy przez TR15/0 z łuku. Nabieramy TR15/0 i TR11/0, przechodzimy przez TR11/0 i TR15/0 z łuku. Aby przejść do rzędu wyżej przechodzimy przez nowo dodany koralik TR15/0.
13. Budujemy łuk na tej samej zasadzie co łuk główny (patrz punkty 5 do 7). Wykonujemy 6 rzędów.
14. Po wykonaniu 6 rzędów, zszywamy element z końcem łuku, do czterech ostatnich TR15/0.
15. Identycznie tworzymy ostatni element, drugi mały łuk, postępując jak w punktach 11 do 14.
16. Po uzyskaniu gotowego elementu przyszywamy go do oplecionego w części pierwszej trójkąta.
Wychodzimy z TR11/0 na końcu łuku, przechodzimy przez TR11/0 z wierzchołka trójkąta, przechodzimy przez MD11/o dodanego poniżej wierzchołka, zawracamy w sąsiadujący MD11/o, przechodzimy ponownie w TR11/0 z wierzchołka trójkąta i przechodzimy do drugiego TR11/0 z łuku. Analogicznie postępujemy z drugiej strony.
17. Dodajemy punkt zaczepienia bigla (proszę zwrócić uwagę czy ogniwka bigli się rozginają do przyczepienia czy trzeba je już wszyć na tym etapie w pracę). Przechodzimy w miejsce na łuku gdzie dodawaliśmy same TR11/0. Wychodzimy z TR11/0 po zewnętrznej stronie łuku, nabieramy TR11/0, TR15/0, TR15/0, TR11/0. Zawracamy w sąsiedni TR11/0. Przechodzimy do TR11/0 po drugiej stronie łuku. Ponownie przechodzimy przez wszystkie dodane w koraliki (TR11/0, TR15/0, TR15/0, TR11/0) i przechodzimy
do sąsiedniego TR11/0.
18. Zawiązujemy supełki i chowamy nici.
Część III – wykończenie
1. Do wykończenia potrzebna będzie biżuteryjna szpilka z nanizanymi: przekładką, kroplą onyksu, nakładką i kryształkiem. Szpilkę obcinamy na dopasowanej długości i robimy loop, przekładając go przez jeden z punktów zaczepienia w kolczyku.
Zwróć uwagę, że ten wzór doskonale prezentuje się w dwóch różnych ułożeniach – onyksowym trójkątem w górę lub w dół.
2. Zakładamy bigle do drugiego z miejsc zaczepienia. Kolczyki są gotowe! Miłego noszenia.
Weronika Kaczor
Weraph
http://koralikowaweraph.blogspot.com/
Ażur Onychinusa doskonale komponuje się nie tylko z trójkątnym elementem głównym; świetnie uzupełni także łezki czy monetki.
Jakiej wielkości są trójkąty, bo bardzo kombinuję z oplotem i słabo to mi wychodzi, a kolczyki jak zawsze piękn😎
Trójkąty do oplecenia mają rozmiar 18-19 mm. Można użyć szklanych kaboszonów kryształowych. Jeśli ma Pani trudność z opleceniem kaboszonów proszę zerknąć do wpisu Allia jest tu trochę inny sposób oplecenia kaboszonu, ale można tu łatwiej dopasować oplot do rozmiaru kamyczka.
Красота волшебная!!! Вы умница! Спасибо!
Super tutorial- ja już nie mogę się doczekać aż dojdzie do mnie zamówienie i będę mogła do nich siąść. Ręce same się rwą. Pozdrawiam zespół Royal – Stone oraz Weronikę.
Tutorial super, szkoda tylko, że w waszym sklepie nie można kupić koralików, z których wykonano te kolczyki….
W naszym sklepie royal-stone.pl koraliki Toho i Miyuki są w stałej ofercie, chwilowa niedostępność niektórych kolorów jest spowodowana bieżącą sprzedażą lub chwilowymi brakami u dostawcy. Zachęcamy jednak do skorzystania z innych, równie atrakcyjnych kolorów, bo przecież tutorial jest uniwersalny i kolczyki będą równie pięknie prezentowały się jeśli będą wykonane w innym kolorze niż tutorialowy przykład.
Kochani jesteście:-) kolczyki są zniewalające, niech no tylko wrócę z urlopu…marzą mi się też inne wersje kolorystyczne. Np ze złotem.
Bardzo dziękujemy :)*
Weroniko, jak zawsze prosto, przejrzyście dla uzyskania perfekcyjnego efektu :). Mi osobiście podoba się wersja z łuczkami na górze, ale może ktoś woli na dole :). Zapewne wykorzystam tutorial do stworzenia czegoś dla siebie 🙂